Времена в английския език – особености и способи за научаване

За да имате добро ниво на владеене на английски език, трябва се запознаете с глаголните времена и да научите как да ги използвате правилно. От ACC Bulgaria ще ви споделим най-важните особености за всяко глаголно време в английския и ще ви дадем информация за най-добрите способи за научаването им.

Колко времена има в английския език и как да ги научите?

В английският език има 12 глаголни времена, всяко от които се различава по ключови особености. За да се научите да ги различавате и да ги използвате правилно както в разговорната реч, така и при писане, трябва да положите усилия за целта.

Самообучението винаги е вариант, който можете да започнете още сега. В онлайн пространството ще намерите много информация по темата, която да ви помогне да сдобиете знания относно времената.

Най-добрият вариант обаче, който ще ви донесе сигурни знания, е чрез записването на курс в онлайн академия. Професионалистите ще ви предадат сложната материя по разбираем начин, ще дават множество примери и ще инициират провеждането на игри, които ще имат ключова роля в процеса. Освен това, за придобиването на тези знания ще получите сертификат с международна валидност.

Кои са времената в английския език?

В английския език, както вече споменахме, са 12. Това са:

  1. Сегашно просто – то се отнася за действия, които често се повтарят в ежедневието към настоящия момент. Отнася се още за действия, които се извършват много бързо. Сегашно просто е валидно още за споделяне на факти и истини, които са непроменливи.
    Пример: “I live in Sofia, Bulgaria” (Живея в София, България).
  2. Сегашно продължително – тук се класифицират всички действия, които се извършват сега, в процеса на говорене и не представляват факти и непроменливи обстоятелства. Това глаголно време се характеризира с наставката “ing”, която се добавя към всеки глагол. Преди него трябва да се постави и спомагателен глагол, който  зависи от числото и може да бъде “am” за 1 лице, единствено число, “is” за второ и трето лице единствено число и “are” за множествено число.
    Пример: “I am visiting Sofia right now.” (На посещение в София съм в момента).
  3. Сегашно перфектно просто – то не присъства в българския. Основно се използва за отразяване на действия, чието стартиране е било в миналото, но продължава в настоящето, или е завършило тогава, но в неопределен момент. Спомагателният глагол е “have”, като в зависимост от числото се видоизменя и се трансформира в “has” за 3 лице, единствено число. Основният глагол също се променя.
    Пример: “She has visited Sofia.”
  4. Сегашно перфектно продължително – отново за действия, които са започнали преди, но продължават към момента, както и такива, които са приключили в миналото, но имат валидност към сегашното.
    Пример: “I have been playing football so that’s the reason that I’m tired.”
  5. Минало просто – категоризира действия, които са се случили в миналото. Тук има глаголна трансформация – при правилните се добавя наставка “ed”, а при неправилните няма точно правило, по което се извършва промяната. Спомагателният е “did”, който се използва в отрицателни изречения и при задаването на въпроси.
    Пример: “ You graduated school yesterday.” (Ти завърши училище вчера.) – правилен глагол
    “I went to the mall yesterday.” (Отидох в мола вчера.) – неправилен глагол
  6. Минало продължително – тук спомагателната част на речта е “was” и “were”, което отново зависи от конкретното лице. Става въпрос за продължителни действия в миналото. Отново се добавя наставка “ing” към глагола.
    Пример: “I was cleaning my room.” (Чистех стаята си).
  7. Минало перфектно просто – отнася се за неща, които са се случили преди други в миналото.
    Пример: “You have already cleaned your room before I came home.” Вече беше почистил/а стаята си преди да се прибера вкъщи.
  8. Минало перфектно продължително – тук принципът е като горепосоченият, но се отнася за продължителни активности.
    Пример: “I have been already playing outside when the weather got worse.” (Вече играех навън, когато времето се влоши.)
  9. Бъдеще просто – за изразяване на предстоящи събития в близкото бъдеще. Валидно е още за прогнози и предложения. Спомагателният глагол тук е “will”.
    Пример: “I will always remember my childhood.” (Винаги ще помня детството си.”
  10. Бъдеще продължително – активности, които ще се извършат в неопределен момент в бъдещето.
    Пример: “I will be taking part in the school play someday.” (Ще участвам в училищната пиеса някой ден.)
  11. Бъдеще перфектно просто – отнася се за нещо, което ще бъде приключено в определен бъдещ момент.
    Пример: “I will be traveling to Sofia by this time tomorrow. (Ще пътувам към София по това време утре.)
  12. Бъдеще перфектно продължително – действие, което ще завърши в бъдещето преди друго действие.
    Пример: “I will studying law before I get a job.” (Ще уча право преди да започна работа.)

Защо да изберете ACC Bulgaria за научаване на времената в английския език?

Нашият екип е съставен от опитни професионалисти с дългогодишна квалификация, които имат дълбоки познания в областта на всички глаголни времена в английския език. ACC Bulgaria е място, където индивидуалният подход към записалите се за курсовете по английски език е на почит.

Възползвайте се от всеобхватните ни програми, които ще ви дадат солидна основа в познанията ви по световния език. Езиковите особености са трудни за научаване, но с правилните учители и добре съставени уроци, много скоро ще придобиете знания и самоувереност, които да ви отворят широк хоризонт на възможностите за кариерно развитие и работа от вкъщи с английски език не само в България, но и чужбина.

Разгледайте възможностите, които предлагаме, и се свържете с нас, за да обсъдим желанията и целите ви, спрямо които да се водим в курса по обучение.

Call Now Button