Университети и Образование в България
Висшето образование в България привлича чуждестранни студенти поради отличното си качество; диплома, призната в ЕС / ЕИП и извън нея; допускане за избор на файлове за кандидатстване; разумни такси за обучение и разходи за живот; програми на английски, френски, немски и български, както и възможност за преместване от един университет в друг.
Висшето образование в България, наричано още след средно образование, е образователното ниво след завършване на училище. Студентите, които получават диплома за средно / средно специализирано образование, имат право да кандидатстват за прием в курс за по-нататъчно обучение.
За да получи прием в университет или колеж за висше образование, студентът трябва да издържи и приемните изпити. Учебната година се състои от два семестъра. Започва през септември или октомври и завършва през май или юни.
Чуждестранните студенти избират България поради много доброто качество на образованието и относително евтините разходи за учене и живот. В голямото разнообразие от държавни и частни училища се предлагат курсове по английски език и всякакви други обучения, предназначени да подготвят учениците за бързо напредване на високи и отговорни позиции като ръководители.
Лекциите са ориентирани към интереси; има допълнителни учебни програми, които позволяват на учениците да се справят с неща, които им носят удоволствие; те работят в значително по-малки групи, като по този начин се подкрепя разбирането и по-близката работа преподавател-студент.
За чуждестранни студенти е въведен така наречения Подготвителен курс . Системата за висше образование обикновено се основава на система бакалавър – магистър – доктор и се предоставя чрез три типа институции – университети, специализирани висши училища и колежи.
Европейската система за трансфер на кредити (ECTS) е приета съгласно необходимото законодателство (Закон за висшето образование) и се прилага от 2004 г.
Висшите училища в България са автономни. Те отговарят за разработването на програми и осигуряването на качеството на предоставяното образование.
Във всички институции се въвежда система за управление на качеството за вътрешен мониторинг и оценка поради изискванията на законодателството. Външният мониторинг и оценка е част от отговорностите на Националната агенция за оценка и акредитация.
В страната се предоставя следните възможности за образователние:
Бакалавърска степен – получена след три до четири години обучение;
Магистърска степен – получена след пет години обучение (или след една до една година и половина );
Докторска или докторска степен – получена след тригодишно обучение, достъпна само за кандидати с магистърска степен;
Обучението е високо оценено на международно ниво. Като прост пример, хиляди български медицински лекари работят във Великобритания, Канада, Франция, Германия и по целия свят. Почти всички висши училища имат пълна българска акредитация. Някои от тях имат двойна акредитация (национална и американска, френска, английска, холандска и др.).
Целта на образованието в България е да подготви специалисти с висока квалификация над средното ниво и да развива науката и културата. В момента системата на учене след 12-ти клас включва 51 висши училища, които съгласно
Закона за висшето образование са държавна и частна, включително висши училища, специализирани висши училища и самостоятелни колежи. Има 37 държавни (25 висши училища, 11 специализирани висши училища и 1 самостоятелен колеж) и 14 частни висши училища (5 висши училища, 2 специализирани висши училища и 7 самостоятелни колежа).
Както вече знаете академичната година е разделена на два семестъра и обикновено включва 32 академични седмици. Точната дата на началото и края на учебната година се определя от съответното висше училище.
България работи активно по изграждането на подходяща среда за модернизиране на системата на учене, като се вземат предвид изискванията на обществото и бизнеса. Добрите практики се изследват и разпространяват.
Изследвани са възможностите за въвеждане на нови управленски модели, насочени към по-добра финансова консолидация / укрепване на висшите учебни заведения.
Видове висши учебни заведения
Това са висши училища, които осигуряват обучение по широк спектър от предмети в професионални области в рамките на поне три от четирите основни клона на науката – хуманитарни, природни, социални и технически науки; предлага бакалавърска, магистърска и докторска степен в съответните основни отрасли на науката; притежава богат научен и художествен потенциал и чрез своята дейност допринася за развитието на основни отрасли били те научни или културни.
Висшето училище, предлагащо академични курсове в един или два от тези основни клона на развитие, може да бъде университет, чието наименование подчертава значението на неговото специфично естество.
Специализирано висше училище извършва научни изследвания или художествени и творчески дейности и предлага курсове за обучение в една от основните области на науката, изкуствата, физическата култура и военната наука. Наименованието му означава конкретната област, в която обучава специалисти. Тези висши училища могат също да предлагат обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“ и образователна и академична степен „доктор“.
Самостоятелен колеж осигурява обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър в …… ..”. Колежът трябва да има редовен преподавателски състав, който да поддържа поне половината от преподаването в класната стая и практически упражнения по всяка специалност.
Колеж може да бъде създаден и в структурата на сграда за висше образование или на специализирано висше училище, акредитирано за професионалните области или специалности от регулирани професии, за които се предлага обучение.
Водещи висши учебни заведения
Софийски университет “Св. Климент Охридски”
Това е единственият българско висшо училище, който присъства в QS World University Rankings 2016 / 17®, в диапазона 651-700. Той също е класиран в топ 50 на QS University Rankings: EECA, на 46-то място.
Известен още просто като СУ, неговото начало е дадено през 1888 г. и е едновременно най-старият и най-големият от всички учебни центрове в България, който разполага с няколко кампуса, намиращи се в столицата София.
Предлагайки степени, обхващащи широк кръг от теми в областите на хуманитарните науки, правото, информационните технологии, медицината и икономиката, университетът е добре известен със своите изследвания, включително принос в проучванията на Антарктида.
В чест на стогодишнината на университета през 1988 г. група планини на остров Александър в Антарктида бяха наречени на негово име.
Американски университет в България
Класиран на 151-200 в класацията на EECA, Американският университет в България, по-известен като AUBG е частен учебен център, основан през 1991 г. Както подсказва името, той предлага курсове, преподавани на английски език, и има международен факултет и студенти наброяват 39 националности, представени в кампуса от 939 студенти към пролетта на 2016 г.
Той се намира в град Благоевград в Югозападна България, който е дом на многобройна студентска популация. Бакалавърските степени на AUBG са акредитирани както в България, така и в САЩ.
Тракийски университет
Също класиран на 151-200 в таблицата на ИЕСА, той се намира в град Стара Загора в Южна България и е създаден през 1995 г. Той е кръстен на историческия регион Тракия и в него основно се преподава на български, но от скоро се предлагат и програми на английски език, включително по медицина.
Той е посещаван от около 8 200 студенти, записани от България и чужбина, като те могат да участват в програми за обмен по Еразъм и международни изследователски проекти.
Св. Св. Кирил и Методий
Университетът се намира във Велико Търново, който е известен предимно в областта на хуманитарните науки;
Пловдивски университет
Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, се слави особено с естествени и социални науки, културни изследвания и технологии;
Висше училище по мениджмънт
Висше училище по мениджмънт, Варна, (по-рано известно като Международен университетски колеж), което е център за чуждестранни студенти от повече от 40 страни и предлага много програми, преподавани по английски език.
ВУЗВ
Висшето училище по застраховане и финанси е частна образователна инстутуция. То е открито с решение на 39-то Народно събрание на Република България от 25.07.2002 г. и обучава студенти в бакалавърската и магистърската степен по специалности от професионалното направление “Икономика”, както и докторанти по акредитирани докторантски програми.
По част от специалностите в магистърската степен се осъществява съвместно или подкрепящо образование на студенти с конкретни партньорски бизнес организации.
Един от най-елитните британски университети – Шефилдският университет – присъства в България със съвместни бакалавърски и магистърски програми заедно с Висшето училище по застраховане и финанси.
Технически Университет
Университетът, разположен в София, е водещ в областта на нанотехнологиите, виртуалното инженерство, енергийната ефективност, възобновяемите енергийни източници инженерната екология и инженерния дизайн, в използването на най-добрите практики, като философия и основополагащ принцип в инженерната дейност.
Партньори са на Германската служба за академичен обмен по най-големия за Германия международен образователен проект – Факултета за германско инженерно образование и промишлен мениджмънт.